Zastanawiam się, aby wymienić kocioł węglowy i zastąpic go pompą ciepła. Pytanie jak to się sprawdzi w praktyce? Jakie są średnie koszta użytkowania takiego urządzenia? Dom sprzed około 20 lat, ocieplony ale nie taki energooszczędny jak to się obecnie buduje.
Podbijam temat ale interesuje mnie instalacja w nowo budowanym domu, pompa ciepła + fotowoltaika. Może ktoś zakładał i może kogoś polecić.
Moim zdaniem w nowo budowanym domu, czyli takim który będzie charakteryzował się bardzo dobrym współczynnikiem OZC na poziomie zapewne 3-5 kW zapotrzebowania na ciepło pompa ciepła sprawdzi się bardzo dobrze. W sensie rachunki za ogrzewanie zarówno CO i CWU będą niskie. Ważne, aby ogrzewać dom tylko podłogówką, czyli temp wody do 35 st. C. Jak już ktoś chce mocno grzejniki, to moim zdaniem niech zamontuje sobie elektryczne lub klimakonwektery, które też mogą być zasilane wodą o temp 35 st. i sprawdzą się bardzo dobrze.
Zwłaszcza w połączeniu z fotowoltakiką. Ceny ogrzewania dla domu energooszczędnego o powierzchni około 100 m kw z fotowoltaiką, to będą jakieś naprawdę groszowe sprawy na poziomie 1-1,5k zł rocznie.
A jakie są koszta oprócz pompy ciepła? Czyli te wszystkie elementy niezbędne do jej podłączenia?
Trzeba wysłać zapytanie. Dane rozwiązanie można wykonać na kilka sposobów, a co za tym idzie w różnych kosztach.
Elementy wchodzące w skład kotłowni znajdują się np tutaj: http://www.wentek.pl/pompy-ciepla.html
Pompa ciepła pracuje na niskich temperaturach z niewielką ilością cieczy w obiegu. Kocioł węglowy na wysokich temperaturach i z dużą ilością wody. Zupełnie inna inercja systemu.
Jeśli masz żeliwne kaloryfery i grube przekroje rur - typowe dla węgla, to spora wymiana się szykuje.
Jeśli instalacja cienkim profilem i na kaloryferach blaszanych czy aluminiowych, to niewiele zmian.
Bardzo kompetentny Pan z Kielc pomogł mi wypełnić wniosek o dofinansowanie.Montarz przebiegł sprawnie i fachowo.Polecam.
Jaki jest cały koszt z montażem i fotowoltaiką? Dom ok 110 m kw
Na pewno żeliwne kaloryfery nie pogarszają, a polepszają pracę pompy ciepła.
Czym większa pojemność cieplna tym lepiej.
Jak ktoś ma tanie cienkie kaloryfery i cienkie rury to może sobie dokupić taki zbiornik co mu zwiększy pojemność cieplną instalacji, czyli mniej zapłaci za ogrzewanie.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zasobnik+centralnego+ogrzewania
Pompy ciepła mogą być z dolnym źródłem powietrznym i wtedy nie trzeba kopać w ogródku (mają mniejszy COP przy mrozach).
Najtaniej to jest swoja sosna grzac i ekologicznie i cieplo i niej...bie po kieszeni jak pompa
Ale to nie ma racji bytu. Pompa ciepła to źródło niskotemperaturowe. Sprawdza się tylko przy podłogowce. Cała instalacja to nie tylko to co w domu, ale też kolektory w ziemi. Prujesz cały ogródek przy poziomych, lub kopiesz w głąb przy odwiertach pionowych. W starym domu nie sprawdzi się. Zbyt dużo zachodu i rozpierducha w całym domu.
Aha dziękuję tak tylko pytałem czy jest wogóle sens to zakładać
Co za glupstwa z pruciem ogrodka? Tak sie zakładało pompy ciepla jakies 20 lat temu. Nie trzeba nic pruc tylko kupić pompe powietrze- woda. Stawiasz zgrabna budkę gdzieś przy domu ; to wszystko.
Chcesz to stawiaj budkę. Ja mam w ziemi kolektor i wolę tak. Używam dobrych kilka lat. Jestem zadowolona. Ale dom budowany od podstaw pod pompe, gdyż była w projekcie.
https://www.youtube.com/watch?v=1spIwBM6zho&t=969s
Tak wyszli na tym obejrz
Tylko piec na pellet.Głupocizna z cenami mam nadzieję,że już się skończyła.Tonę można kupić za około 1000 zł.
Najtaniej to jest swoja sosna grzac i ekologicznie i cieplo i niej...bie po kieszeni jak pompa
Pompa ciepła ogrzewa też wodę do mycia, nie ma problemu żeby ogrzewała do 50st.C czy więcej.