Tyle, że te wydatki akurat nie były przewidziane Popaprańcu 13:38.
13:36 Takie pytanko. Gdzie podziało się 300mld z UE na covida?
Fakty bolą takich jak Ty 12:48. Polska i tak bardzo dobrze poradziła sobie na tle innych krajów a przed pandemią budżet był zrównoważony. Dzięki temu można było pomóc przedsiębiorcom.
Pełowcom i tak do władzy wrócić nie pozwolimy więc nie trollujcie.
Ta. 12:48. Już przed pandemią ten budżet się do dopinał , bo rząd spodziewał się zysków z uszczelnienia VAT, a później się okazało, że te spodziewane zyski z tego tytułu będą wynosić prawie 0 (słownie ZERO). Te bajki to możesz opowiadać tym co w ogóle nie mają pojęcia o ekonomii, albo w swojej rodzinie.
14:46
Tak z ciekawości, umiesz czytać ze zrozumieniem?
A po co bierzecie pisowcy pieniądze z niechcianej unii
A w zeszłym roku był wynikiem czego? A 2 lata temu? A 3 lata temu? Z roku na rok mamy deficyt. ile lat ta pandemia już trwa?
W TVP nie długo powiedzą że epidemia się zaczęła pod koniec 2015 a każdy deficyt to wina Tuska i PiSciemnota łyknie wszystko.
16:52 co ty cipko wypisujesz? może trzaskowianki sie napij
Tak samo można wierzyć w stwierdzenie, że Polska poradziła sobie wspaniale z pandemią, jak to że przed wyborami zachorowalność w naszym kraju się wypłaszcza - zresztą wypowiadane tylko i wyłącznie przez naszych polityków - pewnie trzymają się zasady:" Każda pliszka swój ogonek chwali". Bo jak na razie żaden ekspert spoza naszego kraju nie pokusił się o takie pochwały, natomiast sami widzimy jak to się ma naprawdę - liczby nie kłamią.
W Hiszpanii stawia się Polskę za wzór w walce z koronawirusem
15 marca 2020, 08:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Shutterstock
Znany hiszpański bloger, piszący pod pseudonimem Elentir, opublikował artykuł pt. “Przykład Polski wobec koronawirusa: co rząd hiszpański powinien był zrobić, a czego nie zrobił”. W artykule porównuje sposoby reagowania na kryzys związany z epidemią przez rządy w Polsce i w Hiszpanii.
Elentir podkreśla kompetencje polskiego ministra zdrowia, lekarza, który pracował w warszawskim Instytucie Kardiologii, oraz opublikował 150 artykułów w periodykach krajowych i zagranicznych. Tymczasem minister zdrowia Hiszpanii, Salvador Illa, jak zauważa Elentir, jest magistrem filozofii, który całe życie poświęcił karierze politycznej w szeregach partii socjalistycznej.
REKLAMA
"Ta różnica może wyjaśnić spokój, z jakim rząd hiszpański potraktował problem epidemii" – ironizuje bloger.
Polski profesor rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem
Polski profesor rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem
zobacz również
Według Elentira Polska od samego początku potraktowała problem epidemii poważnie, chociaż na jej terytorium nie było jeszcze żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia, i daje na to konkretne przykłady:
Polska podjęła środki zapobiegawcze na lotniskach już 25 stycznia, wprowadzając wymóg wypełnienia specjalnego formularza przez turystów z Chin, aby mogli oni zostać zlokalizowani przez służby sanitarne,
28 stycznia polski resort zdrowia ostrzegł o sytuacji w Chinach,
19 lutego ponad tysiąc osób w Polsce było już monitorowanych, 12 przebywało w szpitalu, a 13 znajdowało się pod obserwacją,
27 lutego 47 pacjentów przebywało w szpitalach, 55 odbywało kwarantannę w domach, a monitorowano 1 570 osób, chociaż jeszcze nie było żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce.
Tymczasem rząd Hiszpanii poważnie podszedł do problemu, kiedy w kraju zmarło na koronawirusa 30 osób – napisał bloger.
31 stycznia koordynator z rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES), Fernando Simon powiedział, że "Hiszpania będzie miała potwierdzonych niewiele przypadków Covid-19", a "epidemia zaczyna ustępować".
13 lutego zmarła pierwsza ofiara koronawirusa w Hiszpanii, ale rząd nie podjął żadnych istotnych działań aż do 9 marca, kiedy było już ponad 1200 zarażonych i 30 zmarłych – podkreślił bloger.
Na początku marca parlament polski debatował nad specjalną ustawą ds. prewencji i walki z wirusem, która została zatwierdzona 400 głosami "za", 11 "przeciw", przy 7 wstrzymujących się, co wykazało jedność wobec zagrożenia.
W przeciwieństwie do Polski, w Hiszpanii sześć tygodni po wykryciu pierwszego zarażonego jeszcze nie ma podobnej ustawy, ani nawet nie zgłoszono takiej pod obrady parlamentu.
To zupełnie inna postawa wobec tego samego zagrożenia - skomentował bloger.
Dwa dni po pierwszym zarażeniu w Polsce i przy pięciu osobach zainfekowanych, rząd Polski uruchomił 13 laboratoriów do robienia testów na koronawirusa, a ok. 1 300 osób zostało poddanych kwarantannie.
REKLAMA
W podobnych okolicznościach, rząd hiszpański tylko pomniejszał skalę problemu. Elentir zacytował słowa polskiego ministra zdrowia, który powiedział wtedy: "Zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne. Może dojść do poważnej infekcji, zwłaszcza w przypadku osób słabszych od nas".
Polska zakazała zgromadzeń publicznych mając 18 zarażonych. Władze Hiszpanii zatwierdziły wielkie manifestacje organizacji feministycznych w kilku miastach, kiedy w kraju było już 674 zainfekowanych i 17 ofiar śmiertelnych.
Tylko w Madrycie w manifestacji wzięło udział 120 tys. osób (w tym kilku ministrów rządu), ułatwiając masowe rozprzestrzenianie się wirusa.
Polsce zajęło sześć dni, aby podjąć decyzję w sprawie kontrolowania granic, zaś Hiszpanii - aż 17 dni. Rząd w Warszawie ustanowił kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i Republiką Czeską już sześć dni po potwierdzeniu pierwszego zarażonego. Tymczasem rząd Hiszpanii zabronił lotów z Włoch, kiedy w kraju było już prawie 1 700 zarażonych i 36 zmarłych.
Aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa, Polska zamknęła na dwa tygodnie szkoły, uniwersytety, kina, teatry i muzea przy 25 zarażonych. Rząd hiszpański nie zrobił tego nawet przy 3 tys. zainfekowanych i 84 zmarłych.
Te fakty uwidaczniają dobre zarządzanie polskich władz i fatalne rządu hiszpańskiego - podkreślił Elentir.
Polska chwalona za walkę z epidemią koronawirusa
Polska chwalona za walkę z epidemią koronawirusaWschód Europy może udzielić zachodowi kontynentu lekcji o koronowirusie - pisze Wall Street JournalFot. PTWP (Marek Misiurewicz)
Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
Autor: PAP/rs
Dodano:
14-04-2020 17:29
Skomentuj (1)
Podziel się!
Udostępnij
Twittnij
Wyślij
Drukuj
Wschód Europy może udzielić zachodowi kontynentu lekcji o koronowirusie - kraje tego regionu, w tym Polska, szybciej wprowadziły ograniczenia i mają w znacznym stopniu zakażenia pod kontrolą - pisze "Wall Street Journal".
W Europie Zachodniej szpitale są przepełnione ludźmi chorymi na koronawirusa, a kostnice starają się nadążyć za rosnącą liczbą zmarłych.
Jednak w krajach na wschodzie (kontynentu) zakażenia są w dużej mierze pod kontrolą, a rządy zaczynają rozluźniać blokady.
Głównym powodem tej rozbieżności jest to, że biedniejsze kraje Europy Środkowej i Wschodniej, "obawiały się, że ich stosunkowo słabe systemy opieki zdrowotnej zostaną przytłoczone". W związku z tym szybciej wprowadziły ograniczenia.
Zagraniczni politycy i dziennikarze chwalą nasz kraj. „Jestem dumny z bycia Polakiem”
ADRIAN GĄBKA 16.03.2020, 19:15 |aktualizacja: 19:41Udostępnij:
57 proc. Polaków dobrze ocenia działania rządu w kontekście walki z koronawirusem (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
NAJNOWSZE
18:24 Sprawa sędziego Łączewskiego. Sąd uchylił wyrok skazujący dziennikarza
18:17 MSZ Rosji: W sprawie Nawalnego czekamy na reakcję na list prokuratury
18:08 „Ojcem chuligaństwa pana Margota jest poseł Nitras i inni politycy PO” [WIDEO]
17:39 Ścieki będą wpadać do Wisły jeszcze co najmniej miesiąc. Ratusz ma plan naprawy
17:31 Większość szkół pracuje normalnie. Na zdalne nauczanie zdecydowało się 47 placówek
17:25 Para prezydencka zaprasza na wspólne Narodowe Czytanie „Balladyny”
17:12 Nowa deklaracja programowa PO? „Karta LGBT zastąpi Dekalog” [WIDEO]
17:06 „To przez Tuska nie ma Polski w procesie mińskim!”. Waszczykowski o słowach b. premiera
16:48 Kolizja w Katowicach. Jedna osoba została poszkodowana
16:31 Czoło fali ze ściekami z „Czajki” zbliża się do Grudziądza
Wiceminister: Mam dowód na kłamstwo Trzaskowskiego
REKLAMA
Dopnij wakacje na ostatni guzik – przygotuj samochód!
„Istnieją przesłanki, by Trzaskowski został usunięty i zastąpiony przez komisarza”
Wałęsa: Jeśli mnie nie posłuchacie, to poginiecie wszyscy
Niemieccy, włoscy i hiszpańscy politycy oraz dziennikarze chwalą polski rząd za radykalne działania podjęte w walce z koronawirusem. – Tym ludziom mogę odpowiedzieć: „I'm proud to be Polish”, czyli jestem dumny z bycia Polakiem. Jestem dumny z tego, że naród, którego jestem częścią potrafi pokazać olbrzymią dojrzałość, mądrość, dyscyplinę, odpowiedzialność. Też jestem dumny z tego, że Polska ma taki rząd, który reaguje błyskawicznie, ma strategię i nie boi się podejmować odważnych decyzji – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.
Poseł do Bundestagu chwali Polskę i gani rząd federalny Niemiec
„Również Polska zamyka wszystkie instytucje edukacyjne do 25 marca. Nasz rząd federalny o tym nie myśli. Nieodpowiedzialne!” – napisał na Twitterze...
zobacz więcej
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE
Za zamknięcie szkół Polskę chwalił na Twitterze deputowany do niemieckiego Bundestagu Götz Frömming. Polityk Alternatywy dla Niemiec stwierdził, że brak analogicznych kroków ze strony jego kraju jest nieodpowiedzialny. „Podczas gdy rząd Hiszpanii nie podejmuje odpowiednich środków zaradczych przy 3 tys. zakażonych, inne rządy europejskie potraktowały epidemię koronawirusa dużo poważniej” – pisał z kolei hiszpański portal outono.net.
18:40 - nie ośmieszaj się przytaczając powyższe, bo to jest taki sam bloger Elentir, jak ten znawca mody Christian Paul, który pochwalił naszą Pierwszą Damę. Widzę, że nie doczytałeś już potem, odnośnie tych jego wpisów. Po prostu podstawiona osoba, aby uspokjoić nastroje w naszym społeczeństwie - cha, cha, cha!!!!!!