Czy są jeszcze jacyś żydzi w Ostrowcu? Kiedyś to miasto tętniło życiem żydowskiej ludności.
Myślę, że są. Kiedyś miałem okazję w archiwum starachowickim przeglądać szkolne dokumenty. Dzieci żydowskie miały nazwiska, które uważałem za polskie i których w O-cu mnóstwo do dziś. Była wtedy w księgach szkolnych rubryka "wyznanie". Wielu wyjechało - takie były notatki, przy niektórych nie było żadnej adnotacji, a w kolejnych latach nie figurowali w spisie uczniów. Ciekawe co się z nimi stało, zginęli, uciekli czy się ukryli.
Moja mama twierdzi, że jedna pani, co mieszka w kamienicy na przeciwko mnie jest Żydówką. Kiedyś odwiedzili ją Żydzi, ubrani tak pięknie, jak na filmie o Żydach, z brodami, w jarmułkach. Bardzo mi się podobali.
Żartujesz? Kto wie - to wie. Niektórzy lepiej, żeby nie wiedzieli.
Odwiedzają miejsca swojej młodości, może po prostu w tej kamienicy mieszkali jako dzieci.
Dostali bilety w jedna strone od komunistow o ile przezyli wojne
Są i mają się dobrze. Pozdrawiamy
Czasem widuje jednego chyba Żyda na górnej połaci. Nie ma brody ani pejsów ale różni się wyglądem, jest inny, można go rozpoznać. Kiedyś słyszałem jak rozmawiał przez telefon w jakimś innym dziwnym języku, chyba po hebrajsku.
Ze społeczności żydowskiej Ożarowa, Opatowa, Ostrowca, Sandomierza i innych miejscowości regionu mogły zostać pojedyncze osoby. Tysiące zginęły w obozach koncentracyjnych. W takich maleńkich (wtedy) miasteczkach nie było się gdzie ukryć.
Po hebrajsku? Pokaż mi Żyda co zna hebrajski! Chyba w jidysz, jeśli już.
Jak trzeba było to i w jarmułce występował... https://www.facebook.com/andrzej.szejna/videos/447729741193338
Ciekawe, po której stronie stali wtedy żydzi: Bitwa pod Grunwaldem – jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, w czasie trwania wielkiej wojny między siłami zakonu krzyżackiego, wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie oraz Prusów pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi i litewskimi oraz niewielkich wojsk tatarskich wspieranymi lennikami obu tych krajów oraz najemnikami z Czech, Moraw i z księstw Śląska oraz uciekinierami ze Złotej Ordy i chorągwiami prywatnymi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda.
1000 lat historii... No powiedzcie Żydzi, gdzieście wtedy byli, jak Polacy i Litwini z Krzyżakami walczyli :)
Prowadzili karczmy dla obu zwaśnionych stron. Kilka lombardów, a po bitwie skup metali . Przyjmowali też zakłady bukmacherskie na wynik bitwy lub pojedyncze starcia ryceżyPodsumowując - Głupcy się bili a oni na tym zarabiali.
Błogosławieństwa chanukowe
Trzy błogosławieństwa wypowiadane podczas zapalania świec chanukowych.
Podczas zapalania Chanuka menora Pierwszego wieczoru należy wymówić trzy błogosławieństwa. We wszystkie inne noce są tylko dwa. Oto tekst wszystkich trzech błogosławieństw w języku hebrajskim, transliteracji i tłumaczeniu na język angielski. Możesz pobrać plik PDF do wydrukowania z błogosławieństwami odmawianymi podczas chanukowej menory, klikając tutaj. Umieściliśmy również nagrania każdego błogosławieństwa, dzięki czemu możesz nauczyć się jednej z najpopularniejszych tradycyjnych melodii. Szczęśliwej Chanuki! https://www.myjewishlearning.com/article/the-hanukkah-blessings/
W 2024 roku Chanuka rozpocznie się o zachodzie słońca w środę 25 grudnia 2024 roku i trwać będzie do zachodu słońca w czwartek 2 stycznia 2025 roku.
Chanuka to święto upamiętniające zwycięskie powstanie Machabeuszy przeciwko Grekom okupującym Jerozolimę. W 313 roku p.n.e. pozostające w mniejszości siły Erec Israel (Ziemia Izraela dana Żydom przez boga Jahwe lub Jehowa) odniosły niespodziewane zwycięstwo nad siłami następcy Aleksandra Wielkiego. Po zwycięstwie Żydzi pospieszyli do świątyni, żeby zapalić menorę.
https://jewish.pl/pl/2018/11/26/chanuka-rozpoczyna-sie-zydowskie-swieto-swiatel/
Oficjalny kanał Sejmu RP
13.12.2017 Szewach Weiss: Chanuka jest żydowskim świętem niepodległości. Chanuka na Wiejskiej. Zobacz jak w Sejmie obchodzono Święto Świateł https://www.youtube.com/watch?v=smeDH0zGQj8
Pamietam jak baba od religii - katechetka pier.oliła coś o żydach, i na co mi to było?
Babo od religii odpisz, wytłumacz na ch..j mi te twoje pier..lenie i modlitwy jakich uczyłaś na lekcjach religii?
W jakich latach to było? Chodzi Ci o lepienie pierogów? Te pierogi to są tzw. hamantasze, czyli uszka Hamana :)